3 Ocak 2014 Cuma

Karanlığımızın da filtreleri olsaydı bu şekil idi.

Dünyayı güzel kılan hikmetler sahibi yaratıcımızdır. Fakat bu devirde güzelleştirmek filtrelerden geçirilerek  kul yapısıyla gerçeği hakikatten uzaklaştırarak bizi sahici güzelliklere bakmaktan onları incelemek şükretmekten tefekkürden alıkoymaya başlamıştır.

Toplumdaki güzelliklere bakmak varken , önündeki kuşun kanat çırpıp uçabilme mucizesine değil, o anı bilmem kaç filtreden geçirerek nerdeyse sahiciye yaklaştırdığına şaşırıp fotoğraflayanı takdir edişlerimizle kafamızı o çerçevenin içinde gömerek yaradanı fikriyattan uzaklaştırmaktadır. 

 O şimdilerde herşeyi güzel gösteren manzaralara bakamıyor olabilirdik. O zaman hiçbir filtre bizim onunla başbaşa olduğumuz gerçeğini beynimizde de belki zaman zaman sahtelik yanılgılığımızla filtreleyip unutturamazdı. Çünkü karanlık hissi yalnızlık hissi değildir. Karanlık hissi bilakis onla olduğunun farkında daha çok yaşamaya sebebiyet verecekti. Çünkü hepimiz Allah'a teslim olmuş olsakta gören gözle muhtacıyet hssiyatını en az hatırlayanlarız. Habuki insan yaradanına eli,kolu tutsada gözü görse de, kulağı işitse de her zaman muhtaçtır fakat gördüğü renkler içinde oyalanıp, kaybolup, bu gerçeği unutmak gafletiyle yaşamaktadır. Siyahları severim, muhasebe, fikriyat rengidir siyah. Bir sorgu odası, bir muhasebe mekanıdır siyah. Huzur beyazdaysa, tasavvuf, nur beyazla anılıyorsa bu zamana kadar resmedılmış tablolarda kötülenende siyahtır. Ama nevrotik, sapkın, kasvet sıyahta degıl aslında sıyah hakka yürüyeceğin yerdir kaybolduğunu hissettiğinde kimden yardım isteyeceğini bilmektir çünkü doğru yolu bulmak siyahla başlar aslında.bir derde düştüğünde kederin değil sonsuz sabrın rengi olacaktır. Ve herseyınle senı anlatır özünde her rengin toplamıyla yaşayan bir renksindir sen de bu siyah gibi. 

Peki ya dedim görmeseydim hergün filtrelenmiş onca gerçeğinden uzaklaştırılmış yalan kareli dünyayı. Acaba instagram filtreleri güzelleştirir derler miydi siyahlarımı, oturdum filtreledim bu tabloya hakiki güzellikleri ara ara unutmamak için bakacağım. Çünkü hakiki bir siyahı ne olursa olsun hiçbir renk değiştiremez siyah siyahtır..yani kısaca kim olursan ol, öz rengini bildikten sonra seni hiçbir renk değiştiremez hiç kimse değiştiremez. Rabbinse senin tüm renklerine hakim olandır seni siyahta eden beyaz da eden rengarenkte eden odur. Aydınlıklarla beyazlarla ak apak ona yürümek yalnız onun istemiyle olur karanlıklarda onunla buluşmak yine sadece onun istemiyle olur..Güzellik ona güzel yönelişle olur. Güzellik ancak ondan olur. Şükür olsun gözümüze, dünyamıza, kalbimize, ruhumuza verdiğin bizi kuşattığın tüm renklere. Bugün de rengin nimetini anmış olayım. halbuki bizim nimet diye andığımız anca mide sofrasından kalkışta akla gelen bir dar basireti bağlanmış bakış açısıydı sen bizi affet.basireti bağlanmış fikriyatımızı çöz akla getir düşündürt hergün başka akla gelmeyen bir nimetine şükür edip anmayı nasib et..(Amin!)0 yorum:

Yorum Gönder

Blog List

Denemelere kısa yol

Foto imzalarım

kontrol amiri

tura

logos