2 Mart 2010 Salı

Şili depremi günleri kısalttı..kıyamE.T. nerde kaldı?blog,moda vs. ne gereksiz dünya varsa bütün dünyalarda neler oluyor herkes haberdardır elbet birşeylerden ama gerçek dünyamızda neler oluyor ne kadar farkındayız bilmem.

2012 filmini henüz çok gecikmiş olarak bugün izledim pek beğenmedim tabiki limuzinle deprem yüzünden yarılan yollardan,karavanla patlayan yanar dağların lavlarından kaçmak evet amerikalıysa doğru bir klişedir elbet birşeyi abartı noktasında hep aynı oldukları için başbakanlarının tv konuşmaları gözümü dolduramıyor bile hatta kaptan misali dünyasında milleti ile beraber ölümü göze alıp kaçış gemisine binmeme tercihi aman ne onöör vaziyeti ve gerçeklik dışı bir hareket tam amerikalıların insani davranışları açısından ciğerimizi dağlama istekleri.. modern nuhun gemileri kaçımızı gerçekten kurtarabilecek mi tabiki Allah biliyor ki kıyametimizden kaçış yok..

ve şu filmin ardından da haberlere bakarken şili depremine dair yine birşeyler dinledim.şimdi de buradan bir haber gözüme ilişti..en azından şu dikkat kesildiğim bazı ayrıntılı haberleri herkes duymalı ve okumalı sanırım..önemli bir gelişme olduğu aşikar..

Geçen Cumartesi Şili'de meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki deprem, Dünya'nın kendi etrafındaki dönüş süresini, yani bir günü kısalttı.

NASA uzmanlarından Richard Gross tarafından yapılan hesaplamalara göre, Dünya'nın bir günü 1.26 mikrosaniye kısaldı.

Saniyenin milyonda biri mikrosaniye olarak adlandırılıyor.

NASA'nın araştırması, Şili'deki deprem sonucu Dünya'nın ekseninin ne ölçüde kaymış olduğunu da ortaya koyuyor. Yapılan hesaplar sonucu Dünya'nın ekseninde 8 santimetrelik, bir başka deyişle 3 'inç'lik bir kayma olduğu belirlendi.

Araştırmayı yürüten Richard Gross'a göre, aynı hesaplama modeli 2004'teki 9.1'lik Sumatra depremine uygulanacak olursa, o depremde de Dünya'nın bir gününün 6.8 mikrosaniye kısaldığı ortaya çıkıyor. Sumatra depreminin yol açtığı eksen kayması ise 7 santimetre yahut 2.76 inçlik ölçüde.

Şili depreminin 2004 Sumatra depremi kadar şiddetli olmamasına rağmen daha büyük bir eksen kaymasına sebep olmasını NASA araştırmacısı Gross iki nedene dayandırıyor: İlkin, Sumatra depremi Ekvator'a yakın bir noktada meydana gelirken, Şili depreminin güney yarımkürenin orta enlemleri dolaylarında oluşması. Bu da son depremin Dünya'nın ekseni üzerinde daha etkili olması sonucunu doğuruyor. Gross ikinci sebep olarak da, Şili depreminin meydana geldiği fayın, Sumatra depremini üreten faya nazaran Dünya'nın merkezine daha dik bir açıyla yöneliyor olmasını gösteriyor.
..........................
Şili’de dün meydana gelen ve 1.5 dakika süren 8.8 büyüklüğündeki deprem, dünyanın yarısını alarma geçirdi. Artçı depremler bile 6.9 büyüklüğünde
..................................
Şili depremi, son 100 yılın en büyük beşinci depremi
Amerikan Jeoloji Araştırma Merkezi, dün Şili'yi sarsan 8,8 şiddetindeki depremin, son yüz yıl içerisinde dünyada gelen birçok depremden daha şiddetli olduğunu açıkladı. Merkezden yapılan açıklamada Şili depreminin, 1906 yılında Ekvator ve Bolivya'yı vuran depremle en büyük depremler sıralamasında beşinciliği paylaştığı kaydedildi
.................................................................
üstelik şimdi yaptığım kısa bi araştırmada şili isminin ne demek olduğunu öğrenmiş oldum..hikmet aramak gerek mi bilmem ama paylaşmak istedim bu ilişkiyi.İsmi Aymara dilinde "Dünyanın bitimi" anlamına gelen chilli kelimesinden gelir.dünyanın bitimi dünyanın bitimi noktasından başlamış olabilir mi ne dersiniz?

ve de şilinin jeolojik yapısını değilde halkı ve dini inancına dair merak edipte yaptığım bir araştırma şunları diyor.ve görüyorum ki onlara dua etmemiz için bir hayli sebep var..bunları biliyor olabilirsiniz yada cumartesinden beri epeyce fikir edinmiş olabilirsiniz şili hakkında ama ben benim gibi pek tv izlemeyen kimseler için yazmak istedim.

Şili nüfusunun %95'ini avrupalılar ve torunları oluşturur. Genellikle Basques.Ülkeye özellikle 19. yüzyılda Avrupa'dan İngiliz, İrlandalı,Alman göçmen gelmiş sonraları ise Hırvatistan,Filistin,İtalya'dan göçmen almıştır.Yerliler nüfusun sadece % 3,2'sini temsil eder.

Şili istatistiklerine göre Şili'de 50,000 (0.30) dolayında Müslüman bulunmaktadır. Birçok İslami kuruluşun bulunduğu Şili'de; Şili Müslüman Toplumu ve Es Selam Mescidi Santiago şehrinde, Bilal Cami Iquique şehrinde, Muhammed Kültür Merkezi VI Coquimbo şehrinde bulunmaktadır.
1856 yılında Suriye, Filistin ve Lübnan'dan Şili'ye çok miktarda Müslüman göç etti. Bu Müslümanlar Müslüman Toplumu Birliğini kurdular. 1988 yılında Şeyh Tevfik Rumi öncülüğünde ilk camiyi Santiago'da inşa ettiler. Cami 1989 yılında tamamlandı. 1980 yılı sonlarına kadar birkaç yerli Şili İslamı seçmişti. Bu cami tamamlandıktan sonra İslama geçenlerin sayısında önemli bir artış oldu. 1998 yılında Şeyh Tevfik Rumi'nin vefatından sonra Üsame Ebu Gazali Camiye imam olarak seçildi.

neyse özet olarak Allah sonumuzu hayırlara çıkarsın.felaketzedelere yardım ihsan etsin.ve en son olarakta dünya dönüyor sen ne dersen de diyesim de geldi kendime ...şu görkemli dünya resimlerine bakarken içinde ne büyük mucize ile hala yaşadığımızı sizde ben kadar düşünüyor musunuz bi an acaba..boş bi evren içerisinde hızla dönen dünya,katmanlarla bizi koruyan,denizlerin karalara taşıp karışmadığı,zararlı gazların içeri girip ciğerimizi dağlayıp nefes almamızı engellememiş olmaları falanı filanı gece gündüz ve mevsim oluşumları herşey yeterince mükemmeldi biz doğayı kirletip birbirimize düşüp stres yüklenmeyene kadar.enerjiyi içimizde biriktirmeyene kadar.ee kendimiz ettik kendimiz bulduk artık.şimdi o kıyamet gününde işte kimse kaçmasın avaz avaz bağırarak.. o amerikan başkanının sahteden onurlu hareketi gibi ben yaptım doğa sana bunu beni öldürmeyi hak ettin demeliyiz..hayırlısı.

1 yorum:

nohut oda dedi ki...

evet bu yazı ta benlık oldu haber ızlemekten nefret edıyorum sınırlerım bozuluyor ..
arastırmaların dogru olabılır..kımbılır yasadıgımız herseyde bılmedıgımız ne sırlar gızlı....
Allah sonumuzu gercekten hayr etsın..

Yorum Gönder

Blog List

Denemelere kısa yol

Foto imzalarım

kontrol amiri

tura

logos